Ünlü Araba Markası Tesla Almanya’ya Şirketi Açtı

Dördüncü Berlin-Brandenburg şirketi açıldı ve şu ana kadarAvrupa’da ilk.

Ünlü Araba Markası Tesla Almanya’ya Şirketi Açtı

Tesla’nın Almanya Şirketiolarak da bilinen Tesla Almanya Gigafactory Berlin-Brandenburg Fabrikası, Avrupa’da Tesla tarafından açılan Gigafactory, bugün Elon Musk tarafından resmi olarak açıldı. Almanya’nın başkenti Berlin’in hemen dışındaki tesis, Tesla’nın orada bir tesis kurma planlarını açıklamasından yaklaşık iki buçuk senesonra faaliyete geçti.

Tesla, açılış töreninin bir parçası olarak, 63.990 Euro miktarlafabrikada üretilen ilk üretim otomobilleri olan Model Y’nin 30 performans versiyonunun tamamını tanıttı.

Almanya’daki Tesla şirketi: Gigafactory Berlin-Brandenburg

Tesla, bu ayın başlarında geçici ticari üretim onayı aldı ve tesis yılda 500.000 araç üretme kapasitesine sahip. Elektrikli araçlarıyla otomotiv endüstrisini kelimenin tam anlamıyla dönüştüren Tesla, 2021 yazında fabrikada üretime başlayacaktı, ancak koronavirüs pandemisi, çip krizi, yedek parça tedarik sorunları ve çevre sorunları nedeniyle keşif ertelendi.

Pil, motor gibi parçalar üretecek olan tesisin inşaatı çevresel kaygılar nedeniyle geçici olarak durdurulmak zorunda kaldı. Tesla burada ciddi bir hukuk savaşı veriyor. Musk, o dönemde gelişen tepkiyi takiben yaptığı açıklamada, Gigafactory’nin nispeten az su kullanacağını ve inşaat için temizlenmesi gereken ahşabın doğal olmadığını (bir karton fabrikası için yetiştirildiğini) savundu.

Alman basınının yayınladığı bilgilere göre, 2022’nin ilk yarısında bu fabrikada maksimum 30.000 otomobil üretilmesi bekleniyor. Daha sonra üretim kademeli olarak artırılacak ve yılda 500.000 araca ek olarak 50 GWh pil kapasitesine sahip olacaktır.

Fabrikanın 12.000 kişiye istihdam sağlaması beklenirken, şu ana kadar sadece 3.000 kişi işe başladı. Tesla’nın şu anda Nevada, New York, Şanghay ve Berlin’de fabrikaları var. Teksas’ta beşinci fabrika kurulurken, Berlin’deki fabrikada üretilen araçlar ülkemizde de satılacak.