Alarm Sistemleri

Hırsız alarm sistemi evimizi , İş yerimizi, maddi değerli mülklerimizi hırsızlık girişimlerine karşı koruyan savunma sistemleridir. Hırsız alarm sistemlerini, kablolu ve kablosuz alarm sistemleri olarak iki temel bölüme ayrılabiliriz. Son yıllarda alarm sistemlerinin takibi ve izlenmesi teknolojik olarak çok gelişmiş ve yaygınlaşmış durumdadır. Alarm sistemlerinin takibi haber alma merkezlerince Alarm 7/24 izlemektedir. Herhangi bir hırsızlık girişiminde alarm sistemi doğrudan haber alma merkezine bildirimde bulunur ve haber alma merkezi de 7/24 nöbette bulunan personeller aracılığı ile şahsı, şahıs yakınlarını veya ilgili birimleri konuyla alakalı bilgilendirmektedir. Bu bilgilendirme ile görevli ekipler adrese yönlendirilmektedir.

Alarm Sistemleri Aşamaları

1.Tehdit BelirlemeHırsızlık alarm sistemleri ve buna ek olarak elektronik alarm sistemleri suç faaliyeti veya diğer tehdit edici durumları tespit etmek ve caydırmak için tasarlanmış üç bileşenli parçadan oluşur. Bunlar tehdit algılama, tehditi belirleme ve tehditi caydırma olarak tanımlanabilir. Bu tür tehditleri algılaması için tasarlanmış cihazlardan bazıları: Kapı ve pencere kontakları, hareket sensörleri, cam kırılma dedektörleri, şok sensörleri, karbonmonosit dedektörleri, panik butonları, çevresel sensörler, duman dedektörleri, tuş takımı.

2.Tehdit AlgılamaAlgılama aşamasını sağlayan cihazlar tehdidin ilk unsurunu tamamlamış, ikinci aşamasını da alarm sistemi kontrol panelinin yani sistemin beyninin gönderilen bilgileri işleyerek bir telefon hattı üzerinden aldığı sinyalleri sinyallerin izlendiği merkeze göndermesiyle devam eder. Neticede merkezin bu sinyalleri eğitimli görevlilerin, kullanıcıyla veya gerekli görüldüğü taktirde polis veya itfaiyeyle irtibata geçmesi ile sonuçlanır.

3.Tehdit Caydırma Alarm sistemi paneli aldığı sinyal ile siren veya flaş lambaları gibi fiziksel alarmları aktif hale getirir şiddeti yüksek bir alarm vermesini sağlar. Bu cihazlar, herhangi bir temas veya müdahaleye başlamadan veya başlandığı andan itibaren sona ermesini sağlar, müdahaleyi yapan kişiyi korkutmak, yangın veya karbonmonoksit varlığı gibi tehdit edici bir durumu belirlemek ve mülk sahibini uyarmak için kullanılır.

Alarm Sistemleri Seçenekleri

Günümüz alarm sistemlerine incelendiğinde  temel anlamda üç tür alarm sistemiyle karşılaşmaktayız. Bunları lokal alarm sistemleri, kablolu ve kablosuz alarm sistemleri olmak üzere ayırabiliriz. Şimdi kısaca bu alarm sistemlerinin yapılarını inceleyelim.  

Lokal Alarm Sistemleri Bu alarm sistemleri günümüzde kullanılan en temel ve basit türde alarm sistemleridir. Lokal alarm sistemi, bir kontrol paneline bağlı olmadığı için  denetlenmezler. Basitçe kapı pencere veya herhangi bir odaya yerleştirilmiş sensörlerden ibarettir. Bu sensörler de kablolu ve kablosuz olmak üzere iki türde olabilir. Lokal alarm sistemlerinde devre kesildiğinde alarm çalar ve bu alarm sesi sensörün kendisinden gelir. Kurulumu oldukça kolaydır. Genellikle pillerle çalışırlar, pencerelere ve kapılara talimatlara göre yerleştirilmesi yeterlidir. Kablolu ve kablosuz alarm sistemlerine göre tek avantajı maliyetinin çok düşük olmasıdır.

Kablolu Alarm Sistemleri Günümüz alarm sistemlerinde yaygın olarak kullanılan kablolu sistem bir kontrol paneli, kablolu sensörler ve hareket dedektörleri bulunur. Bu sisteme gerektiği ve istendiği taktirde güvenlik kamera sistemleri de dahil edilebilir. Sisteme yakalanan herhangi bir müdahalede alarm çalar kontrol panelinde müdahale belirlenir ve sistem takip ediliyorsa gerekli merciiler uyarılır ve harekete geçirilir. Sistem bireysel olarak kurulabilse de lokal alarmlara göre daha karmaşık olduğundan muhtemelen bir profesyonel bir ekip tarafından kurulması gerekmektedir.

Kablosuz Alarm SistemleriKablosuz alarm sistemleri de kablolu alarm sistemlerine benzer şekilde çalışır. Tek önemli farkı kablolu olmamasıdır. Geleneksel kablolu sisteme alternatif olarak giderek yaygınlaşmaktadır. Sistem kablosuz olduğundan herhangi bir taşınma durumunda, cihazların sökülmesi ve tekrar kurulması oldukça kolaydır. Lokal ve kablolu alarm sistemlerine oranla daha maliyetlidir.

Sonuç olarak alarm sistemleri ve güvenlik sistemleri günümüz dünyasının en önemli gereksinimlerinden biri haline gelmiştir. Bu gereksinimi sağlamak profesyonel güvenlik sistemleri uzmanlarının kontrolünde gerçekleştirilmesi en doğru karar olacaktır.